[ filmy o muzykach, zespołach ]

Jestem właśnie po wciągnięciu dwóch filmów o metalu:

“Until The Light Takes Us” - rzecz o początkach sceny black metalowej w Norwegii - w filmie sami milusińscy - Varg, Fenriz, Abbath, Garm.

“Global Metal” - ten z kolei traktuje o globalizacji w świecie metalu - typ z Kanady postanowił sprawdzić jak to jest z metalem w tak egzotycznych krajach jak Indonezja, Japonia, Indie czy Brazylia. O koncertach w tych miejscach opowiadają tamtejsi lokalsi, jak również gwiazdy: Araya, Cavalera, Ulrich czy Dickinson. Niezmiernie fajny film.

No i pomyślałem, że skoro był temat o muzycznych książkach, to warto założyć też temat o filmach muzycznych - o muzykach, zespołach, nurtach muzycznych…
Wrzucajcie zatem swoje typy - chętnie obejrzę coś czego jeszcze nie widziałem.

Poniżej kika moich propozycji:

“A Bookshelf On Top Of The Sky - 12 Stories About John Zorn” - tytuł mówi wszystko - dla fanów Zorna mus!

“Step Across The Border” - to z kolei mus dla fanów Freda Fritha - legendy awangardy.

“Hype!” - grunge, grunge i jeszcze raz grunge.

“1991 - The Year Punk Broke” - o legendarnej już trasie Sonic Youth i Nirvany z roku 1991.

“Instrument” - kto nie zna ten trąba.

“American Hardcore - The History Of American Punk Rock 1980 - 1986” - nie uwierzę, że ktoś tego filmu z tego forum jeszcze nie zna :wink:

“Joe Strummer - The Future Is Unwritten”

“Neurosis - A Sun That Never Sets” - w sumie bardziej wizualizacja niż film, ale i tak robi robotę.

“Dezerter - nie ma zagrożenia” zrobiony chyba dla TVP Kultura, o wiadomo jakim zespole.
“Decline of the Civilisation” klasyk o punkrocku w LA.
“Heavy metal journey” ogólnie o metalu.

“Another State of Mind” z 84, dokument z trasy social distortion i youth brigade, (pojawia sie tez minor threat). zreszta mysle ze wszyscy widzieli, ale dodaje bo nie padl, a to chyba moj ulubiony film tego typu.

nie moze tu zabraknac ‘the doors’ olivera stone’a.

Metal: A Headbanger’s Journey youtube.com/watch?v=3ZhTGr3bVko

3 tytuły od razu przychodzą mi do głowy:

“ray” - filmweb.pl/Ray (ray charles)

“spacer po linie” - filmweb.pl/Spacer.Po.Linie (johnny cash)

“control” - filmweb.pl/Control (ian curtis/joy division)

filmy bardzo znane, więc pewnie widziałeś, ale jeśli ktoś nie to zachęcam do nadrobienia braków. w każdym wybitne kreacje aktorskie głównych bohaterów.

Skoro pojawił się “Control” to do tego dochodzi jeszcze:
“24h Party People” fabuła o Tonym Willsonie, twórcy Factory Rec, film do połowy poświęcony m.in. Joy Division.
“Joy Division” - wiadomo.
i w odpowiednim temacie ktoś podawał jeszcze jeden dokument o Joy Division.

It Might Get Loud
Walk the Line
Led Zeppelin: The Song Remains The Same
LEMMY: 49% Motherfucker, 51% Son Of A Bitch

[quote=“Napalm in the Morning”]“Dezerter - nie ma zagrożenia” zrobiony chyba dla TVP Kultura, o wiadomo jakim zespole.
[/quote]

film jest z 94 roku wiec TVP Kultury wtedy nie bylo pewnie w planach nawet. Zrobil go Konjo i ja go pierwszy raz widzialem w TVP1 czy moze na dwojce. Konjo zrobil rowniez bardzo ciekawy dokument/film “Exodus.Robert Brylewski”

Ano bardzo możliwe :wink: Ja go widziałem kilka lat temu na TVP Kultura. To by wyjaśniało, dla czego chłopaki tak młodo wyglądają :unamused:
przypomniał mi się jeszcze:

“Such Hawks Such Hounds: Scenes From the American Hard Rock Underground”: Kyuss, Pentagram, Wino opowiada o ogródku, Sleep, Nebula :wink:

Oooo, pierwsze słyszę. Gdzie go można dostać?

trailer youtube.com/watch?v=yhRYmYHJxrc
strona suchhawkssuchhounds.com/

Ja znalazłem to gdzieś w internetach, ale nie mam linków. Jeżeli gdzieś znajdę, to spodziewaj się PM.

No i jeszcze “Buena Vista Social Club” Wima Wendersa!

Obowiązkowo “Heima” o zespole Sigur Rós, ich trasie po rodzimej Islandii, piękne widoki, można się zakochać. Oglądałem z 10 razy, jeden z moich ulubionych filmów w ogóle.

[quote=“Napalm in the Morning”]trailer youtube.com/watch?v=yhRYmYHJxrc

Ja znalazłem to gdzieś w internetach, ale nie mam linków. Jeżeli gdzieś znajdę, to spodziewaj się PM.[/quote]

to ja bym tez te linki prosił 8)

“Skazany na blusa” - o Ryśku z Klanu :wink:

dwie propozycje:

“ex drummer” w reżyserii kaena mortiera - film może nie dokumentuje żadnego prawdziwego zespołu, ale to zdecydowanie jeden najlepszych filmów dotyczących muzyki, jakie kiedykolwiek powstały. czterech panów - każdy z jakąś ułomnością fizyczną (np. wokalista ma wadę wymowy) - zakładają punkowy zespół. film totalnie ryje beret, no i jest na nim pokazany jeden z najlepszych gigów ever :slight_smile:

youtube.com/watch?v=USA2E06eLj4

“brothers of the head” w reżyserii keitha fultona i louisa pepe - fikcyjny dokument o protopunkowej formacji założonej przez braci syjamskich - również ryje mocno.

youtube.com/watch?v=VEDr9DBDcZA

‘Olter’ - krótkometrażowy dokument o Jacku Olterze. polecam mocno. nie tylko fanom trójmiejskiej sceny okołojazzowej.

[quote=“Seba”]

[quote=“Napalm in the Morning”]trailer youtube.com/watch?v=yhRYmYHJxrc

Ja znalazłem to gdzieś w internetach, ale nie mam linków. Jeżeli gdzieś znajdę, to spodziewaj się PM.[/quote]

to ja bym tez te linki prosił 8)[/quote]

no to jesli można prosić ewentualnie hurtem :wink:

Tenacious D - the pick of destiny :smiley: