[ świat w ogniu / konflikty ]

Proponuję wrzucać tutaj informacje na temat wszelkiej maści konfliktów, masowych protestów itd.

Na pierwszym ogień Rojava

Z góry uprzedzam część filmów to zapis zbrodni wojennych, gwałtów i wszelkiej maści innego okrucieństwa.

Ciao Bella z Iraku wrzucałem wcześniej, dzisiaj to

Psy mordują tam ludzi strzelając w tłum, nie wiem jak wygląda to obecnie ale ostatnie informacje jakie widziałem mówiły o 69 zabitych i ponad 1k rannych

2 Likes

Bagdad mniej więcej teraz

1 Like

Akcja którą warto zapamiętać, może nawet rozpisać na poradnik.

Sekretarz generalny ONZ spotyka się z Erdoganem by przeanalizować plan czystek etnicznych w płn Syrii. Kolejny przykład na to, że ta organizacja to medialny pic na wodę i nie ma ona nic wspólnego z działalnością na rzecz praw człowieka i zapewnienia międzynarodowego pokoju.

1 Like

A w tle nawoływania ameryki do relokwania Kurdów na tereny roponośne gdzie mają mieć zagwarantowane bezpieczeństwo. Przyznam się, że takiego rozpierdolu ze strony trumpa się nie spodziewałem.

Wybory w USA w przyszłym roku, więc to wszystko jest niestety w dużej mierze na modłę wizerunkową. Co nie zmienia faktu, że stawia to tego człowieka na pozycji wybitnie odjechanego megalomana, który za nic ma istnienia ludzkie, na które spadają bomby i które uciekają ze swoich domów w obawie o gwałt i mordy. Poza tym okazuje się, że Jankesi tylko w części opuścili Syrię i poza tymi oddziałami, które zostały oddelegowane do pilnowania pól naftowych na terenach kontrolowanych przez SDF, pojawiają się ponownie patrole amerykańskie, które jeżdżą wzdłuż granicy z Turcją. W ost. dniach wzmożone zostały również naloty Rosjan na region Idlib, który nadal jest pod auspicjami post-alkaidowskich fundamentalistów i tam też giną cywile. Z kolei wojska SAA, które wjechały na teren Rożawy, w nadziei na wsparcie dla Kurdów, już w części wracają z powrotem i nadal nie wiadomo ocb. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że Rożawa przetrwa, choć pewnie już nie w takiej formie jak dotychczas, zważywszy na fakt, że większość znaczących dla Kurdów miast leży w tym nieszczęsnym pasie przygranicznym 30 km, które Erdogan chce przejąć i które w części już zajął. Karty tu niestety rozkłada Putin, od którego Assad jest zależny i bez którego wsparcia sam nic nie wskóra.

A tymczasem w Algierii:

1 Like

Mamy swego rodzaju rozwiązanie zagadki na temat sytuacji w Rodżawie.

Oficjalne konto SDF

Strona amerykańska z kolei stwierdziła, że po ich stronie nic się nie zmieniło pomimo tego co mówi Trump, nie jest też jasne czy Trump jest informowany o sytuacji na froncie.

Jeśli to wszystko to prawda, to Donald nie dość, że jest współodpowiedzialny za czystki etniczne to jeszcze pogłębił (już i tak poważny) kryzys państwowości w USA, znaczy się on mówi jedno ale podwładni go nie słuchają.

1 Like

Iran

https://mobile.twitter.com/hashtag/IranProtests?src=hashtag_click

Fun fact: rząd wyłączył im internet, w tym momencie mają jakieś 7% normalnej łączności.

Jutro widzę się z ziomkiem z tamtego regionu, popytam co i jak.

Szybka aktualizacja: Rząd faktycznie wyłączył internet więc trochę ciężko dobrze ogarnąć sytuację na miejscu, ale z tego co mi mówił znajomy, iskrą do rozpoczęcia tych protestów było drastyczne podniesienie cen paliwa i to był motyw przewodni na początku, z czasem do postulatów dodano walkę o wolność słowa, demokrację o żądania zmiany władzy. Z tego co mi ziomek tłumaczył, najpierw pozwolono na eskalację protestów po czym zabito przynajmniej część przywódców/twarzy (podobno tego typu kontrolowanie napięć społecznych, gdzie pozwala się na eskalację tylko po to żeby brutalnie stłumić protesty to standardowy model działania reżimu, brzmi dosyć znajomo). W niedzielę wydawało się, że wszystko rozejdzie się po kościach. Ale doniesienia z rana sugerują, że możemy mieć powtórkę z początku tego roku.

1 Like